Regatta Club

Henley RC

All Clubs
All Results
Enter Description Here

Table Key

Race Hasn't happened yet

Race is Live

Race has Finished

Club Name = Loser

Club Name = Winner

Club Name = Currently racing/yet to race

Video Available

Video Unavailable

View Results Tree

Club timetable

RaceNo.TimeEventCategoryTypeRoundBerkshire StationBerk..StnBuckingham StationBerk..StnNextResultsVideo
RaceNo.TimeEventCategoryTypeRoundBerkshire StationBerk..StnBuckingham StationBerk..StnNextResultsVideo
10108:45J4xJuniorQuadruple ScullsTime Trial
13812:36J4+JuniorCoxed FoursHeat
Henley RC388HEN388Henley RC 
1 - E. Morgan
2 - G. Edwards
3 - C. Pearson
4 - D. BUTTERWORTH
Cox - F. Reid
Surbiton HS389SBT389Surbiton HS 
1 - E. Hall
2 - M. Davies
3 - E. Croft
4 - A. Pearson
Cox - A. Cope
213
16214:20J4xJuniorQuadruple ScullsHeat
Henley RC263HEN263Henley RC 
1 - C. Orr
2 - I. Jonsson
3 - G. Robinson Ranger
4 - M. Wright
W Borlase Sch278SWB278W Borlase Sch 
1 - Y. Ryman-King
2 - I. O'Hara
3 - D. Bethell
4 - E. Hudson
303
17515:12J8JuniorEightsQuarter-Final
Henley RC382HEN382Henley RC 
1 - A. Sotnick
2 - R. Lister
3 - T. Lock
4 - A. Redman
5 - L. Kay
6 - A. Jones
7 - G. Johnson
8 - P. Barter
Cox - C. Washbourn
W Perkin's Sch383SWP383W Perkin's Sch 
1 - L. Wax
2 - C. Herbet-Brown
3 - L. Porter
4 - L. Mappleback
5 - L. Adetola
6 - A. Berry

7 - O. Garnham
8 - I. Daniels
Cox - C. Kirby
311
20417:08J16 4+Junior 16Coxed FoursQuarter-Final
Lea RC242LEA242Lea RC 
1 - A. Bolitho
2 - E. Froggatt-Brown
3 - M. Sharman
4 - R. McDonald
Cox - M. Bedos Snaith
Henley RC241HEN241Henley RC 
1 - A. Crick
2 - H. Hills
3 - P. Fletcher
4 - H. Drury
Cox - E. Nolson
338
21317:44J4+JuniorCoxed FoursQuarter-Final
Becket RC387BKS387Becket RC 
1 - S. Eaves
2 - L. Stokes
3 - G. Fielding
4 - M. Pepper
Cox - E. Cox
Henley RC388HEN388Henley RC 
1 - E. Morgan
2 - G. Edwards
3 - C. Pearson
4 - D. BUTTERWORTH
Cox - F. Reid
339
RaceNo.TimeEventCategoryTypeRoundBerkshire StationBerk..StnBuckingham StationBerk..StnNextResultsVideo
30309:40J4xJuniorQuadruple ScullsQuarter-Final
St Paul's Girls244SPG244St Paul's Girls 
1 - H. Kirkpatrick
2 - L. Valt
3 - N. Lawless
4 - A. Cowan
Henley RC263HEN263Henley RC 
1 - C. Orr
2 - I. Jonsson
3 - G. Robinson Ranger
4 - M. Wright
346
31110:12J8JuniorEightsSemi-Final
Henley RC382HEN382Henley RC 
1 - A. Sotnick
2 - R. Lister
3 - T. Lock
4 - A. Redman
5 - L. Kay
6 - A. Jones
7 - G. Johnson
8 - P. Barter
Cox - C. Washbourn
St Paul's Sch (USA)385ZPS385St Paul's Sch (USA) 
1 - E. Catlin
2 - V. Barletta
3 - E. Mitchell
4 - E. Geronimo
5 - M. Mahre
6 - E. Wells
7 - C. Congdon
8 - A. Dahl
Cox - I. Gorrivan
355
33912:04J4+JuniorCoxed FoursSemi-Final
Henley RC388HEN388Henley RC 
1 - E. Morgan
2 - G. Edwards
3 - C. Pearson
4 - D. BUTTERWORTH
Cox - F. Reid
Merion Mercy Acad (USA)398ZON398Merion Mercy Acad (USA) 
1 - J. McGill
2 - C. Schrieber
3 - E. Braun
4 - M. Lamb
Cox - C. Wendel
370
34612:32J4xJuniorQuadruple ScullsSemi-Final
Henley RC263HEN263Henley RC 
1 - C. Orr
2 - I. Jonsson
3 - G. Robinson Ranger
4 - M. Wright
Isle of Ely RC258IEL258Isle of Ely RC 
1 - H. O'Donnell
2 - R. Welch
3 - K. Lyster
4 - M. Johnson
373
37015:50J4+JuniorCoxed FoursFinal
Henley RC388HEN388Henley RC 
1 - E. Morgan
2 - G. Edwards
3 - C. Pearson
4 - D. BUTTERWORTH
Cox - F. Reid
Godolphin Lat399GLT399Godolphin Lat 
1 - E. Gay
2 - C. Peterson
3 - C. Blamey-Beccaria
4 - E. Lindberg
Cox - L. Ross

Events

S4x

1 - K. Parker
2 - H. Smith
3 - N. Atkinson
4 - E. Pimlott

J16 4+

1 - A. Crick
2 - H. Hills
3 - P. Fletcher
4 - H. Drury
Cox - E. Nolson

J4x

1 - C. Orr
2 - I. Jonsson
3 - G. Robinson Ranger
4 - M. Wright

J4+

1 - E. Morgan
2 - G. Edwards
3 - C. Pearson
4 - D. BUTTERWORTH
Cox - F. Reid

J8

1 - A. Sotnick
2 - R. Lister
3 - T. Lock
4 - A. Redman
5 - L. Kay
6 - A. Jones
7 - G. Johnson
8 - P. Barter
Cox - C. Washbourn