Regatta Club

Tideway Sc Sch

All Clubs
All Results

Table Key

Race Hasn't happened yet

Race is Live

Race has Finished

Club Name = Loser

Club Name = Winner

Club Name = Currently racing/yet to race

Video Available

Video Unavailable

View Results Tree

Club timetable

RaceNo.TimeEventCategoryTypeRoundBerkshire StationBerk..StnBuckingham StationBuck..StnNextResultsVideo
410:00C 1xChampionshipSingle ScullsTime Trial
510:10C 2-ChampionshipCoxless PairsTime Trial
510:10C 2-ChampionshipCoxless PairsTime Trial
1011:20AC 4-Time Trial
1011:20AC 4-Time Trial
1211:50A 4x-Time Trial
1312:10A 2xAspirationalDouble ScullsTime Trial
1412:30D 4+DevelopmentCoxed FoursTime Trial
1619:05J16 4+Junior 16Coxed FoursTime Trial
3614:56C 2-ChampionshipCoxless PairsHeat
[Tideway Sc Sch (A)]
Tideway Sc Sch (A)194 TSS 94 Tideway Sc Sch (A) 
C. Ricks, A. Terry
[Wellington RC (NZL)]
Wellington RC (NZL)285 ZCAI 85 Wellington RC (NZL) 
E. Rine, H. Miller
135
4015:12C 2-ChampionshipCoxless PairsHeat
[Univ of Tulsa (USA)]
Univ of Tulsa (USA)290 ZAJT 90 Univ of Tulsa (USA) 
A. Pitzel, S. Pirkle
[Imperial Coll/ Tideway Sc Sch (B)]
Imperial Coll/ Tideway Sc Sch (B)198 IMP/ TSS 98 Imperial Coll/ Tideway Sc Sch (B) 
H. Kirkpatrick (IMP), L. Valt (TSS)
136
8618:16D 4+DevelopmentCoxed FoursHeat
[Thames RC]
Thames RC2273 TRC 273 Thames RC 
E. Rogers, L. Colthurst, M. King, A. Nee, C. McGarry
[Tideway Sc Sch]
Tideway Sc Sch1293 TSS 293 Tideway Sc Sch 
S. van Son, M. Plak, A. Chapman, K. Jayne-Coupe, A. Stutter
233
8718:20A 2xAspirationalDouble ScullsHeat
[Tideway Sc Sch]
Tideway Sc Sch1250 TSS 250 Tideway Sc Sch 
R. Dean, C. Matthews
[Wallingford RC]
Wallingford RC2233 WRC 233 Wallingford RC 
L. Bard, K. Butler
220
10308:50J 4x-Time Trial
10409:15J 4+JuniorCoxed FoursTime Trial
10509:30J 8JuniorEightsTime Trial
10709:45C 4x-Time Trial
10909:55C Lwt 2-Time Trial
13311:52AC 4-Heat
[Auriol Ken (A)]
Auriol Ken (A)2188 AKN 188 Auriol Ken (A) 
K. O'Sullivan, H. Smith, J. Innes-Hopkins, N. Griffin
[Tideway Sc Sch (A)]
Tideway Sc Sch (A)1178 TSS 178 Tideway Sc Sch (A) 
A. Brown, A. Polglase, A. Bloomer, E. Peebles
207
13512:00C 2-ChampionshipCoxless PairsQuarter-Final
[Lea RC]
Lea RC291 LEA 91 Lea RC 
R. Minnich, C. Newbury
[Tideway Sc Sch (A)]
Tideway Sc Sch (A)194 TSS 94 Tideway Sc Sch (A) 
C. Ricks, A. Terry
329
13612:04C 2-ChampionshipCoxless PairsQuarter-Final
[Imperial Coll/ Tideway Sc Sch (B)]
Imperial Coll/ Tideway Sc Sch (B)298 IMP/ TSS 98 Imperial Coll/ Tideway Sc Sch (B) 
H. Kirkpatrick (IMP), L. Valt (TSS)
[Cambridge UWBC]
Cambridge UWBC188 CUW 88 Cambridge UWBC 
P. Smith, P. Whittaker
330
16313:52A 4x-Heat
[London Univ]
London Univ2219 ULO 219 London Univ 
A. Redman, E. Jones, A. Sharp, E. Bowden
[Tideway Sc Sch]
Tideway Sc Sch1214 TSS 214 Tideway Sc Sch 
O. von Stauffenberg, C. Matthews, C. Nelson, M. Thomas
227
17314:32J 4+JuniorCoxed FoursHeat
[St Paul's Girls/ Tideway Sc Sch]
St Paul's Girls/ Tideway Sc Sch1453 SPG/ TSS 453 St Paul's Girls/ Tideway Sc Sch 
A. Mavra (SPG), J. Goodall (TSS), A. Louis (SPG), I. Stuart-Smith (SPG), C. Levy (SPG)
[Walton RC]
Walton RC2444 WLT 444 Walton RC 
A. Poole, H. Look, K. Stenning, A. Donaldson, E. Roberts
313
18715:36J 8JuniorEightsQuarter-Final
[Rdg Blue Coat]
Rdg Blue Coat2465 RBL 465 Rdg Blue Coat 
C. McCracken, D. Crook, D. Maude, J. Heath, A. Wood, E. Jackson, E. Lee, A. Raison
[St Paul's Girls/ Tideway Sc Sch]
St Paul's Girls/ Tideway Sc Sch1463 SPG/ TSS 463 St Paul's Girls/ Tideway Sc Sch 
M. Skeates (TSS), E. Crawford (TSS), C. O'Leary (SPG), H. Marwood (TSS), V. Pace (SPG), A. White (TSS), M. Priestley (TSS), N. Jones (TSS), V. Fletcher (SPG)
345
19516:08C 1xChampionshipSingle ScullsQuarter-Final
[Tideway Sc Sch]
Tideway Sc Sch180 TSS 80 Tideway Sc Sch 
B. Walters
[Grosvenor RC]
Grosvenor RC270 GRO 70 Grosvenor RC 
M. Archer
339
19816:20J 4x-Heat
[Tideway Sc Sch]
Tideway Sc Sch1409 TSS 409 Tideway Sc Sch 
I. Lack, R. O'Keeffe, E. Davies, Z. Scheske
[Latymer Upper (B)]
Latymer Upper (B)2425 LTU 425 Latymer Upper (B) 
G. Seal, C. Rijkse, S. Jones, F. Warham
307
20716:56AC 4-Quarter-Final
[Curlew RC]
Curlew RC2181 CUR 181 Curlew RC 
K. Matulenaite, G. Barker, S. Baker, J. Phillips
[Tideway Sc Sch (A)]
Tideway Sc Sch (A)1178 TSS 178 Tideway Sc Sch (A) 
A. Brown, A. Polglase, A. Bloomer, E. Peebles
353
22017:48A 2xAspirationalDouble ScullsQuarter-Final
[Tideway Sc Sch]
Tideway Sc Sch2250 TSS 250 Tideway Sc Sch 
R. Dean, C. Matthews
[Leicester RC/ Shiplake Coll]
Leicester RC/ Shiplake Coll1239 LER/ SHP 239 Leicester RC/ Shiplake Coll 
L. Henry (LER), O. Morgan (SHP)
336
22518:08J16 4+Junior 16Coxed FoursQuarter-Final
[Newark RC]
Newark RC2327 NWK 327 Newark RC 
A. Tunnicliffe, M. Archer Dytch, A. Shaw, L. Kane, A. Lyons
[Tideway Sc Sch]
Tideway Sc Sch1338 TSS 338 Tideway Sc Sch 
U. Cornelius, M. McWilliam, A. Cook, E. Regan, F. Lovric-Kemp
324
22718:16A 4x-Quarter-Final
[Univ of Tulsa (USA)]
Univ of Tulsa (USA)2213 ZAJT 213 Univ of Tulsa (USA) 
D. Fusco-House, L. McCabe, M. Burns, E. Vandersloot
[Tideway Sc Sch]
Tideway Sc Sch1214 TSS 214 Tideway Sc Sch 
O. von Stauffenberg, C. Matthews, C. Nelson, M. Thomas
343
23318:40D 4+DevelopmentCoxed FoursQuarter-Final
[Lea RC (A)]
Lea RC (A)2299 LEA 299 Lea RC (A) 
R. Ricketts, M. Becker, S. Mylan, M. Parkinson, M. Pooley
[Tideway Sc Sch]
Tideway Sc Sch1293 TSS 293 Tideway Sc Sch 
S. van Son, M. Plak, A. Chapman, K. Jayne-Coupe, A. Stutter
338
30709:11J 4x-Quarter-Final
[Tideway Sc Sch]
Tideway Sc Sch1409 TSS 409 Tideway Sc Sch 
I. Lack, R. O'Keeffe, E. Davies, Z. Scheske
[Surbiton HS]
Surbiton HS2407 SBT 407 Surbiton HS 
C. Sanders, O. Sutton, O. Hunter Young, E. Moore
358
31309:38J 4+JuniorCoxed FoursQuarter-Final
[St Paul's Sch (USA)]
St Paul's Sch (USA)2450 ZAPS 450 St Paul's Sch (USA) 
M. Otey, E. Abbruzzese, K. Van Everen, B. Peace, E. Barker
[St Paul's Girls/ Tideway Sc Sch]
St Paul's Girls/ Tideway Sc Sch1453 SPG/ TSS 453 St Paul's Girls/ Tideway Sc Sch 
A. Mavra (SPG), J. Goodall (TSS), A. Louis (SPG), I. Stuart-Smith (SPG), C. Levy (SPG)
361
32010:10C Lwt 2-Semi-Final
[Cambridge UWBC]
Cambridge UWBC2484 CUW 484 Cambridge UWBC 
C. King, G. King
[Tideway Sc Sch]
Tideway Sc Sch1482 TSS 482 Tideway Sc Sch 
K. Potter, K. Wagstaff
369
32410:28J16 4+Junior 16Coxed FoursSemi-Final
[Marlow RC (A)]
Marlow RC (A)1332 MAR 332 Marlow RC (A) 
M. Newman, E. Marsh, E. Brindle, M. Fennell, A. Brindle
[Tideway Sc Sch]
Tideway Sc Sch2338 TSS 338 Tideway Sc Sch 
U. Cornelius, M. McWilliam, A. Cook, E. Regan, F. Lovric-Kemp
370
32910:50C 2-ChampionshipCoxless PairsSemi-Final
[Leander Club (A)]
Leander Club (A)187 LDR 87 Leander Club (A) 
N. Harris-White, S. Dear
[Tideway Sc Sch (A)]
Tideway Sc Sch (A)294 TSS 94 Tideway Sc Sch (A) 
C. Ricks, A. Terry
373
33811:31D 4+DevelopmentCoxed FoursSemi-Final
[Durham Univ (A)]
Durham Univ (A)2292 DUB 292 Durham Univ (A) 
E. Andrew, J. Tempest, S. Chumas, N. Morrice, M. Herbert
[Tideway Sc Sch]
Tideway Sc Sch1293 TSS 293 Tideway Sc Sch 
S. van Son, M. Plak, A. Chapman, K. Jayne-Coupe, A. Stutter
380
33911:35C 1xChampionshipSingle ScullsSemi-Final
[Nottingham RC]
Nottingham RC175 NRC 75 Nottingham RC 
A. Campbell-Orde
[Tideway Sc Sch]
Tideway Sc Sch280 TSS 80 Tideway Sc Sch 
B. Walters
381
34311:53A 4x-Semi-Final
[Nottingham RC/ Strathclyde Pk]
Nottingham RC/ Strathclyde Pk1230 NRC/ SCP 230 Nottingham RC/ Strathclyde Pk 
A. Hicken (NRC), E. Hurst (NRC), P. McCluskey (SCP), M. Johnson (NRC)
[Tideway Sc Sch]
Tideway Sc Sch2214 TSS 214 Tideway Sc Sch 
O. von Stauffenberg, C. Matthews, C. Nelson, M. Thomas
383
34512:02J 8JuniorEightsSemi-Final
[St Paul's Sch (USA)]
St Paul's Sch (USA)1460 ZAPS 460 St Paul's Sch (USA) 
A. Lee, D. Eichorn, F. Onyechere, E. Stewart, s. scott, A. Liu, C. Reynolds, V. Barletta, C. Yoo
[St Paul's Girls/ Tideway Sc Sch]
St Paul's Girls/ Tideway Sc Sch2463 SPG/ TSS 463 St Paul's Girls/ Tideway Sc Sch 
M. Skeates (TSS), E. Crawford (TSS), C. O'Leary (SPG), H. Marwood (TSS), V. Pace (SPG), A. White (TSS), M. Priestley (TSS), N. Jones (TSS), V. Fletcher (SPG)
375
35312:38AC 4-Semi-Final
[Agecroft RC]
Agecroft RC2177 AGE 177 Agecroft RC 
H. Bracey, C. Grandfield, E. Sadler-Andrews, G. Miller
[Tideway Sc Sch (A)]
Tideway Sc Sch (A)1178 TSS 178 Tideway Sc Sch (A) 
A. Brown, A. Polglase, A. Bloomer, E. Peebles
388
35813:01J 4x-Semi-Final
[Tideway Sc Sch]
Tideway Sc Sch1409 TSS 409 Tideway Sc Sch 
I. Lack, R. O'Keeffe, E. Davies, Z. Scheske
[Henley RC]
Henley RC2419 HEN 419 Henley RC 
H. Hills, S. Hahn, D. Bellamy, G. Brown
389
36113:14J 4+JuniorCoxed FoursSemi-Final
[St Paul's Girls/ Tideway Sc Sch]
St Paul's Girls/ Tideway Sc Sch2453 SPG/ TSS 453 St Paul's Girls/ Tideway Sc Sch 
A. Mavra (SPG), J. Goodall (TSS), A. Louis (SPG), I. Stuart-Smith (SPG), C. Levy (SPG)
[Glasgow Academy/ Glasgow Schools/ St Andrew BC]
Glasgow Academy/ Glasgow Schools/ St Andrew BC1442 GGA/ GLS/ SAN 442 Glasgow Academy/ Glasgow Schools/ St Andrew BC 
A. Patton (SAN), K. Maltby (GGA), E. Kitcher (GGA), N. Miller (GGA), I. Martin (GLS)
387
36413:28C 4x-Semi-Final
[Tideway Sc Sch/ London Univ]
Tideway Sc Sch/ London Univ1472 TSS/ ULO 472 Tideway Sc Sch/ London Univ 
R. Wilson (ULO), K. Wilkinson-Feller (TSS), F. Rawlins (TSS), R. Hart-Winks (ULO)
[Molesey BC (A)]
Molesey BC (A)2473 MBC 473 Molesey BC (A) 
E. McDonald, X. Weatherhead, L. Primmer, G. Rodriguez
392
36914:05C Lwt 2-Final
[Newcastle Univ]
Newcastle Univ2483 NEW 483 Newcastle Univ 
F. Chestnutt, P. Truett
[Tideway Sc Sch]
Tideway Sc Sch1482 TSS 482 Tideway Sc Sch 
K. Potter, K. Wagstaff
38015:00D 4+DevelopmentCoxed FoursFinal
[Dundee Univ]
Dundee Univ2277 DUU 277 Dundee Univ 
H. Campbell, K. Canniford, F. Lapp, E. Brinkhoff, i. Ashcroft
[Tideway Sc Sch]
Tideway Sc Sch1293 TSS 293 Tideway Sc Sch 
S. van Son, M. Plak, A. Chapman, K. Jayne-Coupe, A. Stutter
38815:40AC 4-Final
[Tideway Sc Sch (A)]
Tideway Sc Sch (A)1178 TSS 178 Tideway Sc Sch (A) 
A. Brown, A. Polglase, A. Bloomer, E. Peebles
[Thames RC]
Thames RC193 TRC 193 Thames RC 
J. Eastwood, S. Carlotti, A. Gibson, I. Casley
38915:45J 4x-Final
[Marlow RC (A)]
Marlow RC (A)2429 MAR 429 Marlow RC (A) 
T. Brogan, K. Robbins, E. Dabinett, E. Lombardo
[Tideway Sc Sch]
Tideway Sc Sch1409 TSS 409 Tideway Sc Sch 
I. Lack, R. O'Keeffe, E. Davies, Z. Scheske
39216:05C 4x-Final
[Edinburgh Univ/ Leander Club/ Molesey BC/ Newcastle Univ (B)]
Edinburgh Univ/ Leander Club/ Molesey BC/ Newcastle Univ (B)1474 EHU/ LDR/ MBC/ NEW 474 Edinburgh Univ/ Leander Club/ Molesey BC/ Newcastle Univ (B) 
L. Glover (EHU), Z. Adamson (LDR), L. Anderson (NEW), M. Harding (MBC)
[Tideway Sc Sch/ London Univ]
Tideway Sc Sch/ London Univ2472 TSS/ ULO 472 Tideway Sc Sch/ London Univ 
R. Wilson (ULO), K. Wilkinson-Feller (TSS), F. Rawlins (TSS), R. Hart-Winks (ULO)

Events

C 1x

B. Walters

C 2-

C. Ricks, A. Terry

C 2-

H. Kirkpatrick (IMP), L. Valt (TSS)

AC 4-

A. Brown, A. Polglase, A. Bloomer, E. Peebles

AC 4-

1 - K. Thorne
2 - M. Bal
3 - A. Kilby
4 - M. Carter Edwards

A 4x-

O. von Stauffenberg, C. Matthews, C. Nelson, M. Thomas

A 2x

R. Dean, C. Matthews

D 4+

S. van Son, M. Plak, A. Chapman, K. Jayne-Coupe, A. Stutter

J16 4+

U. Cornelius, M. McWilliam, A. Cook, E. Regan, F. Lovric-Kemp

J 4x-

I. Lack, R. O'Keeffe, E. Davies, Z. Scheske

J 4+

A. Mavra (SPG), J. Goodall (TSS), A. Louis (SPG), I. Stuart-Smith (SPG), C. Levy (SPG)

J 8

M. Skeates (TSS), E. Crawford (TSS), C. O'Leary (SPG), H. Marwood (TSS), V. Pace (SPG), A. White (TSS), M. Priestley (TSS), N. Jones (TSS), V. Fletcher (SPG)

C 4x-

R. Wilson (ULO), K. Wilkinson-Feller (TSS), F. Rawlins (TSS), R. Hart-Winks (ULO)

C Lwt 2-

K. Potter, K. Wagstaff
Live